Amazon Ház Látogatóközpont

amazon-muzeum-keszthely

Általános információ

Cím:

8360 Keszthely, Kastély utca 15-17.

Telefon:

+36 83-312-191
Belépő

Nyitva tartás:

Szezonban:
július 01. – augusztus 31.
hétfő – vasárnap 9.00 – 18.00
Szezonon kívül:
szeptember 01 – 30.
hétfő – vasárnap 10.00 – 17.00

október 01. – április 30.
kedd – vasárnap 10.00 – 17.00

május 01. – június 30.
hétfő – vasárnap 10.00 – 17.00

Az egykori Amazon szállóban, ma Amazon Ház Látogatóközpontban látható Főúri utazások, úti kalandok című kiállítás a 19. századi és a 20. század eleji utazási kultúra történeti folyamatát és az utazásokhoz kapcsolódó szokásokat mutatja be.

A tárlat az úti előkészületek felidézésével indul, majd felhívja a figyelmet a korabeli utazások veszélyeire is. A kiállítás bepillantást nyújt a különböző közlekedési eszközök világába: megismerhetjük a vasút előtti korszak szárazföldi közlekedését, a vasúti utazást, a vízi és a légi közlekedést. Az utolsó termek az autózás örömeibe vezetik be a látogatót. Az élményt számos kipróbálható eszköz teszi teljessé.

Képek a Főúri utazások, úti kalandok kiállításról

Térkép

8360 Keszthely, Kastély u. 15.

Nosztalgia Múzeum

Cím: Keszthely, Kossuth Lajos u. 1. (Sétálóutca)
Tel: +36 838 318 855;
+36 30 855 6533
web: http://www.nosztalgiamuzeum.hu
/nostalgiemuseum
Belépőjegy
Felnőtt: 550 Ft
Gyerek: 400 Ft

A Nosztalgia Múzeum a kiállítások merőben új kategóriája, mely műfaji kötöttség nélkül adja kezünkbe a múlt ajtajának kulcsát. Az egyéntől függ, hogy elérohan, avagy belebotlik eleinknek-, vagy megélt emlékeibe.

A századelő korszelleme, gyermekded technikája legalább annyira derűre hangolja a szemlélőt, mint a modernkedő retro leegyszerűsített formái, és harsogó színvilága.

A faszénnel működő gallérvasaló, a bőrkesztyűprés, a lángvivő fidibusz, a gyertyakoppintók tucatnyi változata, a laterne mágiko készülékei, a vurlicerek zenehengerei, a vénségesen vén borotvák, a huszas évek pomádéi őseink-, míg a spiritusszal működő „Camping” tábori kávéfőző, a teleszkópos pohár, a papírháromszögből csavart nyaklánc, a vetkőzős toll és a masszírozógépnek álcázott női erotikus segédeszköz a közelmúlt örömteli szeletét prezentálja.

Tudnunk kell a letűnt időkről, hogy tudjuk: Nincs új a Nap alatt! Remélem, nem kerülnek újra használatba a szénvasalók, a gázlánggal működő vetítők, alpaka kanalak és a suszter faszegek, de legyen evidencia, hogy a lépcsőfok mire majd fellépünk nem más mint amit már elhagytunk, – igaz feljebb van, de lényegét tekintve ugyanaz.

Szemérmesen egy hátsó helyiségbe rejtettük giccs „relikviáinkat”. Itt a bárgyú cifraságok és bugyuta cikorják segítségével fektetjük kétvállra a jó ízlést. A rácsodálkozástól kezdve, némi ismeretgyarapításon keresztül, a csüggedésig roncsoljuk a tisztelt látogatót.

A több ezres gyűjtemény Magyarország legnagyobb magángyűjteményének része. Testvérintézményei a Keszthelyi Vidorka Játékmúzeum, a Pro Cultura díjas Népviseletes Babamúzeum, Csigaparlament, Történelmi Panoptikum (Egyházviselettörténeti Babakiállítással), Kínzó Múzeum és az Erotikus Panoptikum. Balatonszentgyörgyön a Csillagvár (Huszár Babamúzeum, Végvári Vitézpanoptikum) és Hollókőn a Palóc Népviseletes Babamúzeum

Képek a keszthelyi Nosztalgia Múzeumról

Térkép

Kossuth Lajos utca 1, Magyarország

Élménygazdaság

Élménygazdaság Keszthely

Általános információ

Cím:

8360 Keszthely, Bercsényi Miklós utca 65-67..

Telefon:

+36 83-311-563; +36 30-429-7655
+36 30 855 6533
Internet: www.elmenygazdasag.hu 
E-mail: georgikon.major@mmgm.hu

Nyitva tartás:

Április: hétfőtől péntekig 10:00-16:00
Május: hétfőtől szombatig 10:00- 17:00
Június – augusztus: hétfőtől vasárnapig 10:00-18:00
Szeptember: hétfőtől szombatig 10:00-17:00
Október – november hétfőtől péntekig 10:00-16:00
December: csak csoportok részére

Élmények a majorban

A múzeum mögötti 1,2 hektáros területen egy élménygazdaság került kialakításra, melyben valódi tapasztalatokat szerethetünk a korabeli gazdálkodásról, láthatunk régi szőlő- és gyümölcsfajtákat, a szántóföldi- és, konyhakerti növények mellett pedig illatos fűszernövényeket vehetünk szemügyre.

A baromfiudvarban az őshonos haszonállatokkal testközelről ismerkedhetünk meg; van juhakol, istálló, állatkifutók és galambdúc is. Itt lehetőség van az állatok etetésére, simogatására, a takarmányok előkészítésére.

A gazdaságban mézesház, kocsi- és kosárfonó szín, aszaló és üvegház is épült.

A parasztgyerekek korabeli játékait egy játszópajtából, növénylabirintusból, kiskordékból, taligákból álló játszóhely is megidézi, mely a gyerekek mellett a felnőttek számára is kellemes kikapcsolódást ígér. A fáradalmakat a hangulatos szőlőlugasban pihenhetjük ki.

Hasznos tudást és érdekes információkat szerhetünk az élménygazdaság számos infopontjánál.

Az Élménygazdaság kínálatát számos egyedi hagyományőrző program és rendezvény teszi teljessé.

Képek a keszthelyi Élménygazdaságról

Vidor Játékmúzeum Keszthely

Vidor Játékmúzeum Keszthely

Általános információ

Cím:

8360 Keszthely, Kossuth Lajos utca 10.

Telefon:

+36 83 318-855
+36 30 855 6533

Web: www.jatekmuzeum.eu

10 000 darabos gyűjtemény a múlt század elejétől napjainkig!

Vissza a gyerekkorba!

Gyermekkorunk legszebb pillanatait élhetjük át újra Európa legnagyobb játékmúzeumában, a Vidor Játékmúzeumba.

Szenteste napján, 2010. december 24.-én nyitotta meg kapuit Keszthelyen, a sétálóutcán a 10 ezer darabos kuriózumnak számító tárlat. Alapítója Túri Török Tibor magángyűjtő, aki hosszas gyűjtőmunkájának eredményét tárja a látogatók elé.

A kiállítás leghíresebb darabjai a győri Lemezáru Gyár 1960-as játékai és a németországi Steiff családi cég plüssjátékai.

Gyerekdalokat hallgatva a fiú és lány játékokat külön-külön vehetjük szemügyre. A fiúk kedvencei között ott találjuk a kisautókat, orosz rakétákat, társas játékokat, falovakat éppúgy, mint a mini vasutakat és a kis ólomkatona figurákat.

A lánygyermekek kedvencei közül nem hiányozhatnak a babák, a miniatűr bútorok és a barbie-k sem. Moncsicsikből, a Walt Diesney mesékből jól ismert figurákból és mackókból is láthatunk jó párat, akárcsak a búcsúkból jól ismert csattogó lepkékből és fahernyókból. Még 1920-ból származó gyerekkocsik is kiállításra kerültek.

Zorkóczy Éva iparművész alkotásai pedig néhány mesejelenetet idéznek fel.

A legkisebbek egy régi TV-n nézhetik Süsüt.

Térkép

Rádió és Televízió Múzeum

Rádió és Televízió Múzeum

Általános információ

Tel.:
+36(30)973-8242
Nyitva tartás:
Június 1-Augusztus 31:
hétfő – vasárnap 10:00-17:00
Szeptember 1-Május 31: előzetes egyeztetés alapján
Belépőjegy árak:

Gyerek: 300Ft Felnőtt: 500Ft

Cím:

Keszthely, Kossuth utca 1. és Georgikon utca 2. saroképület

Az idősebbek – és talán még a nem is olyan idősek – bizonyára emlékeznek a karcsú lábakon álló Orion tévékészülékre, amelyen már csatornát is lehetett váltani – egy piros és egy fekete gombbal. M1 és M2 (vagy fordítva), keddtől vasárnapig. Mert ugye ha hétfő, akkor adásszünet. Hol volt még akkor a Győzike meg a Mónika show? Régi szép idők…

Ezeknek a régi szép időknek a tanúit – és közvetítőit – lehet a Rádió és Televízió Múzeumban megtekinteni. Magát az épületet is a történelem fuvallata lengi be – az 1820-as években épült magtárépületben kapott helyet a kiállítás. Az épületre könnyű rábukkanni, a ház ugyanis a Sétálóutca Festetics Kastély felőli végén, a Georgikon utca sarkán található, és ha jó fülünk van, elcsíphetjük Karády Katalin búgó hangját, amint a Hamvadó cigarettavéget énekli…

A dal is a kiállítás részét képezi Nádler József helyi vállalkozó gyűjteménye mellett, amely mintegy 600 darabot számlál. Ezek között szép számban akadnak magyar gyártmányú készülékek, mint a fent említett Orion, vagy a Munkácsi, amely a székesfehérvári Vadásztölténygyár jogutódja, a Videoton gyártmánya. Összesen mintegy 70 televízió, 450 rádió, 30 magnó, lemezjátszó és gramofon – melyek nagyobbrészt működőképesek – és persze a régi dalok repítenek vissza minket az időben. És teszik még ezt ötven évig, ugyanis a helyi önkormányzat ennyi időre adta használatba a 210 m2-es ingatlant.

Ki tudja, 50 év múlva talán a mai mp3 lejátszók és iPod-ok is kiállítási tárgyak lesznek ebben a múzeumban…

Érdekességek

A televíziózásnál meg kell említeni még egy Goldmark családtagot, aki keszthelyi ősökkel büszkélkedhet. Az ismert zeneszerző, Goldmark Károly testvére, József volt a dédapja Goldmark Péter Károlynak, aki 1906. december 6-án született Budapesten. Rendkívüli műszaki tehetségével már a középiskolában kitűnt. 1919-ben családjával Bécsbe emigrált. Itt végezte el a műszaki egyetemet, majd Berlinben, Gábor Dénes (a holográfia feltalálója) mellett dolgozott. Goldmark élénken érdeklődött a televíziózás iránt, és kísérleteinek eredményeképpen 20. születésnapjára sikerült az általa összerakott berendezésen képet előállítania. További kísérleteiben a képcsöves televíziókkal kezdett el foglalkozni. 1940-ben jutott el odáig, hogy bemutathassa az első, gyakorlatban használható színes televíziót. Eljárását a háború után tökéletesítette. Másik találmánya az „LP”, vagyis a mikrobarázdás hanglemez kifejlesztése, és az elektronikus kép- és hangrögzítő 1969-ből. Ezeket a találmányait – és ez majdhogynem természetes – nem Magyarországon, hanem az Egyesült Államokban „követte el”, ahol 1954-1972-ig a CBS igazgatója majd alelnöke volt. 1977-ben, egy nappal a születésnapja után szenvedett halálos autóbalesetet.

Képek a múzeumról

Térkép

Keszthely, Georgikon utca 2.